Na večernjim druženjima i razgovorima u kući Jure Magdića u Lomostu kbr. 80., 1921. godine Lomošćani su prihvatili ideju gospodina Antuna Petrušića iz Lomosta kbr. 53., o osnutku DPD-a u Lomostu. Za svog zaštitnika su uzeli sv. Roka, po istoimenoj kapeli u Lomostu.
Gospodin Antun Petrušić (Antić) 1868 - 1938, pradjeda današnjeg predsjednika DPD-a gospodina Mladena Petrušića, imenovan je predsjednikom, a kao povratnik iz Amerike znao je zadaće takvih društava.
Društvo bi u slučajevima nevolje pružalo materijalnu i duhovnu pomoć.
Zastavu krase 74 zlatna čavla, a zlatom i svilom 1936. godine izvezle su je časne sestre reda sv. Vinka iz Zagreba. Iste godine na Rokovu, zastavu je posvetio crikvenički župnik Anton Rigoni. Kuma zastavi je bila Lomošćanka Ema Stipetić-Manina.
Zastava Dobrotvornog podupirajućeg društva Sv. Rok
Te 1921. godine, Društvo je djelovalo bez odobrenja nadležnih vlasti iz Zagreba.Prva pravila Društva, kao službeni početak djelovanja, određena su i prihvaćena na Ustanovnoj skupštini 15. prosinca 1922., a odobrena su od Pokrajinske uprave u Zagrebu 8. veljače 1923. rješenjem br. 2893.
Tek tada je izabran prvi redoviti Upravni odbor:
Edo Magdić - predsjednik
Joso Kurelac - tajnik
Ivan Stipetić - blagajnik
Tomo Stipetić - računovođa
U gostionici "Drvodelić" priređena je prva društvena
zabava, što je bila i prva zabava koju su priređivala dobrotvorna
potporna društva Ogulina.
1924. broj članova Društava od kraja 1921. povećao se s 40-tak na 64 člana, a za predsjednika je izabran pokretač osnivanja Društva gospodin Antun Petrušić (Antić).
Prigodom godišnje revizije djelovanja DPD sv. Rok, 1933. godine prihvaćen je prijedlog prosvjetnog predsjednika vlč. Dragutina Kukalja, da se započne gradnja društvenog doma. U tu svrhu je u lipnju 1933. kupljeno zemljište od Rozalije (r. Petrušić) Bachratti za 20 tisuća dinara.
16. kolovoza 1933. na dan sv. Roka, održana je prva vrtna zabava na vlastitom zemljištu koja postaje tradicionalna.
U rujnu iste godine Josip Marković - Parmak iz Prapuća započinje s gradnjom lomošćanskog doma, čija je gradnja već krajem listopada bio skoro završena. Troškovi gradnje iznosili su 57 tisuća i 550 dinara.
Dom je svečano otvoren 26. studenog 1933. uz prisutnost brojnih Lomošćana i građana Ogulina, crkvenih, društvenih i vojnih predstavnika.
Na glavnoj skupštini DPD-a sv. Rok, 6. siječnja 1938. je odlučeno da se postojeća zgrada lomošćanskog doma proširi i nadogradi. Nadogradnja je izvršena dobivenim zajmom od nadležnih vlasti u Zagrebu u iznosu od 20 tisuća dinara. Nadogradnja je izvedena prema nacrtu gospodina Milana Vučkovića i dom je dobio tada današnji izgled.
U prostorima Doma sv. Rok 1939. smjestila se dvorazredna Pučka škola, na žalost kratko, jer se u Dom uselila vojska. Nakon završetka II. svj. rata, država je zabranila djelovanje svih dobrotvornih i sličnih društava, a sva pokretna i nepokretna imovina postala je državno vlasništvo.
Nakon 1990. godine stvorene su mogućnosti za obnovu rada DPD-a sv. Rok i 4. kolovoza 1991. godine Društvo održava Obnoviteljsku skupštinu na kojoj su se okupila 84 člana, a za presjednika je izabran Juraj Petrušić (otac današnjeg predsjednika i unuk osnivača DPD-a Antuna Antića Petrušića)
Odlika ovog društva iskazala se u humanitarnom, socijalnom, kulturnom i ostalom djelovanju, pisalo se o njemu u domaćem i u tisku iseljenih Hrvata. Posebno se Društvo iskazalo u pomoći prilikom velike poplave u Ogulinu u lipnju 1939. godine.
Mladen Petrušić
Ogulin, Lomost, Kut 11
Tel.: 047 / 531 890
Mob.: 098 / 744 850