U petak 25. veljače 2011. u Ogulinu je u organizaciji Matice hrvatske ogranka Ogulin i župe Sv. Križa u pastoralnoj dvorani Župe održano predstavljanje posljednje knjige gospićko-senjskog biskupa mons. dr. Mile Bogovića „Žao mi je naroda“.
U glazbenom dijelu nastupio je Vokalni ansambl KUD-a "Klek" pod ravnanjem mr. Joška Ćalete a između više od stotinu gostiju predstavljanju knjige su nazočili gradonačelnik Ogulina Nikola Magdić sa zamjenicima Tonom Radočajem i Vladimirom Kubelkom kao i predsjednikom Gradskog vijeća Milanom Sabljakom. Uz župnika i dekana ogulinskog mons. mr. Tomislava Rogića nazočio je i župnik župe bl. A. Stepinca fra Marijan Jelušić kao i njihovi pastoralni suradnici iz obje župe.
Predsjednica ogulinskog ogranka Matice Hrvatske Višnja Lipošćak moderirala je predstavljanje knjige i najavljivala goste te na početku istaknula dugu suradnju biskupa Bogovića s ogulinskim ogrankom Matice hrvatske. Za biskupa je istaknula da deset godina radi, gradi i stvara.
Prvi od predstavljača književnik Hrvoje Hitrec je biskupa Bogovića stavio uz bok svećenicima koji su svoju duhovnu snagu stavljali u službu naroda. Kao biskupove uzore istaknuo je kardinala Alojzija Stepinca i popa Marka Mesića. Biskup je u zadnjem sramnom desetljeću hrvatske politike bio branitelj istine i branitelja, koji je vidio dalje od drugih i koji kada su ga prozivali da je desničar rekao da ako igra dobro desno krilo u momčadi nema razloga da to i ne radi. Biskup je shodno legendi o sv. Jurju ukazivao na potrebu napadanja zla a ne njegova hranjenja. Biskup Bogović je bio opsjednut idejom „nove hrvatske katedrale„ te „Bogom, Hrvatskom i istinom“. Bez ljudi kao što je biskup nema Hrvatske, zaključio je Hrvoje Hitrec zajedno s biskupom Bogovićem aktivan u Hrvatskom kulturnom vijeću.
Glavni „krivac što je ova knjiga objavljena“ i njen priređivač i lektor dr. Ante Bežen je istaknuo tri razloga zašto jer ona objavljena. Prvi je što je biskup Bogović jedan od medijski najeksponiranijih hrvatskih biskupa i najdosljedniji tumač socijalnih, vjerskih i političkih zbivanja. Kao crkveni dostojanstvenik i intelektualni autoritet nedvosmisleno je odgovarao i na najotvorenija pitanja a probleme nije umatao u celofan. Drugi je razlog 10 godina Gospićko-senjske biskupije i gradnja Crkve hrvatskih mučenika na Udbini čiji spiriutus movens je bio upravo biskup Bogović. Treći je razlog intelektualno-kulturna i mentalna slika biskupa kao intelektualca i znanstvenika koji je progovarao o važnim temama jake težine o odnosu državne vlasti, politike i Crkve. Nije se bojao dati mišljenje o Mili Budaku, Jeleni Brajši, Srbima u Hrvatskoj, značaju Like i Gospića.
Glavni urednik knjige i Alfine biblioteke „Duh vremena“ Božidar Petrač je istaknuo dva temeljna razloga za objavljivanje knjige. Prvi su Crkveno-vjerska pitanja vezana za Gospićko-senjsku biskupiju i Crkvu hrvatskih mučenika a drugi su biskupova promišljanja. On je hrabro isticao opasnost od četiri B (Beča, Budimpešte, Beograda i Brisela) te se nije libio progovoriti u vremenu hrvatske recesije i šutnje. Ova je knjiga pravi dokument naših zadnjih 10 godina.
Na kraju je o knjizi progovorio i njen autor biskup Bogović. Svaki narod treba imati svoje vodstvo, no gledajući zadnjih 10 godina biskup se pita misle li političari na narod ili usavršavaju mehanizme varanja tog naroda. Tko puno obećava, taj vas i vara, poručio je biskup Bogović koji je pokušao u taj narod unijeti malo svjetla.