U Gradskoj vijećnici Grada Ogulina prikazan je film iz svakodnevnog života slijepih osoba "Boje nevidljivog" za starije učenike osnovne škole i srednjoškolce.
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, Udruga slijepih Ogulin u suradnji sa Gradskom upravom Grada Ogulina i Gradskim društvom Crvenog križa Ogulin organizirala je prikazivanje filma "Boje nevidljivog" snimljenog u sklopu projekta "Neviđeno", putem kojeg se ukazuje na specifičnosti slijepih osoba, njihovog života, svakodnevnih potreba, problema i teškoća s kojima se susreću.
Prikazivanje Filma održalo se danas (petak, 3. prosinca 2010.) u Velikoj dvorani Gradske vijećnice Grada Ogulina. Film kroz koji su nazočni upoznati s problemima i mogućnostima osoba oštećena vida, gledali su učenici 7. i 8. razreda i učenici ogulinskih srednjih škola.
Domaćini u Gradskoj vijećnici, Karmela Matić stručna suradnica Grada Ogulina za odnose s javnošću i Vladimir Kubelka zamjenik gradonačelnika Nikole Magdića pozdravili su nazočne goste. Gđa Matić pozdravila je gđu Andreju Veljaču dipl.iur. iz Hrvatskog saveza slijepih, te organizatore današnjeg skupa prof. Ivana Jurjevića predsjednika Udruge slijepih Ogulin sa zamjenikom gosp. Josipom Marakovićem i tajnicu Udruge slijepih Ogulin gđu Zvjezdanu Jurjević, i gđu Željku Zatezalo ravnateljicu Gradskog društva Crvenog križa Ogulin. Na prikazivanju filma bila je i Sanja Dubić, prof. predsjednica Udruge roditelja djece i mladeži.
Okupljenima se obratio i drugi domaćin, dr. Kubelka, iznijevši razloge današnjeg sastanka, spomenuvši da je 3. prosinca Međunarodni dan soba s invaliditetom. U svijetu je u oko pola milijarde osoba s invaliditetom bilo težim ili lakšim, dok u Hrvatskoj, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo invaliditet ima oko 510 tisuća osoba ili 11% ukupnog stanovništva. Najbolje invalidnim osobama možemo pomoći upravo ovim načinom kroz razna predavanja i prezentacije, edukaciju od samog vrtića pa kroz sve obrazovne institucije, educiranjem svih odraslih i maksimalnim uključivanjem invalidnih osoba u rad.
Par riječi izrekla je i tajnica Udruge slijepih Ogulin gđa Zvjezdana Jurjević. Ogulinska Udruga ima 61-og registriranog člana uglavnom treće životne dobi. Ujedinjeni narodi proglasili su 3. prosinca Međunarodnim danom osoba s invaliditetom, i njihova Komisija za ljudska prava u svojoj rezoluciji 1993/29 od 5. ožujka 1993. pozvala je zemlje članice da ističu obilježavanje 3. prosinca s ciljem izjednačavanja ljudskih prava i punopravnim sudjelovanjem osoba s invaliditetom u društvu.
Gđa Jurjević napomenula je da film "Boje nevidljivog" predstavlja inicijativu slijepih osoba u Republici Hrvatskoj da senzibiliziraju javnost za svoje probleme da bi ih sugrađani što bolje prihvaćali, na osobniji i normalniji način. Kroz film "Boje nevidljivog" prikazan je život slijepe osobe onakav kakav i jest, kako bi spoznali i dobili uvid i svi koji nisu imali iskustva u radu sa slijepim osobama. U realizaciji projekta osim Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi Republike Hrvatske, tehničku provedbu je odradila Udruga "Fade in".
Gospođa Veljača, nakon ogledanog filma, rekla je da svoj film nije gledala zadnje tri godine, i da se od tada u njenom životu puno toga promijenilo na bolje kao i u životu Zrinke, dok se na žalost kod Snježane promijene bile na gore. Ispričala je svoja iskustva nakon oslijepljenosti, prvih šest mjeseci nije se mogla pomiriti sa sljepoćom, njen bivši suprug nije se mogao nositi njenom sljepoćom, ali gubitkom svoga vida u svojoj 28 godini nije izgubila razum. Dvije godine prije toga diplomirala je pravo na Pravnom fakultetu. Ostala je bez mogućnosti da sama nakon deset godina vozi auto, čita novine i normalno živi kao do tada. Naučila je koristiti brajevo pismo, raditi na računalu, koristiti internet, slati e-mail, kuhati, peglati, obavljati svakodnevne poslove, zaposlila se u Zagrebu kao pravnica za imovinsko pravne odnose za Hrvatski savez slijepih, podstanar je i samostalno se kreće.
InfoStudio