U petak 12. studenog u Saborskom je na dostojanstven način komemorirana 19. obljetnica pada ovog herojskog mjesta u ruke velikosrpskih agresora i JNA koji su pri tom mjesto razorili i pobili brojne civile kasnije pronađene u masovnoj grobnici. Komemoraciji su nazočili visoki predstavnici Karlovačke županije kao i brojnih gradova, općina i udruga proisteklih iz Domovinskog rata.
Odavanje počasti herojskom mjestu Saborskom počelo je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika poginulim Saborčanima nedaleko masovne grobnice i župnog doma. Vijence su položile brojne delegacije: Hrvatskog časničkog zbora iz Ogulina i Karlovca, Policijske postaje Ogulin, općine Plaški, Tounj, Draganići, Vrhovine, udruge proisteklih iz Domovinskog rata iz Slunja, Ogulina, Saborskog, političke stranke iz Saborskog kao i predstavnik bolnice iz Bihaća koja je nakon pada Saborskog sanirala dio prognanih Saborčana. Svijeće su zapalili i vijenac postavili i učenici Osnovne škole Plaški i područne škole Saborsko.
Ispred Karlovačke županije nazočili su dožupan Ivan Banjavčić i predsjednik županijske skupštine Josip Zaborski, ispred grada Ogulina gradonačelnik Nikola Magdić sa suradnicima a općinu Saborsko predstavljala je načelnica Đurđica Špehar. Komemoraciju su uveličali pripadnici Frankopanske garde iz Ogulina.
Kata Sertić u ime svih Saborčana prisjetila se događaja prije 19 godina. Molitvu odrješenja za sve mrtve predvodio je župnik i dekan ogulinski mons. mr. Tomislav Rogić. Slijedila je sveta misa za sve poginule i domovinu koju je predslavio ogulinski dekan Rogić u suslavlju mjesnog župnika fra Slavka Antunovića, župnika ogulinske župe bl. A. Stepinca fra Marijana Jelušića te župnika Oštarija i Cerovnika Antuna Luketića. Mons. Rogić je žrtvu Saborčana usporedio s Božjom žrtvom na križu, jer su Saborčani prije 19 godina gledajući svoje zapaljene domove kao Isus mislili "Bože zašto si me ostavio". Trebalo je ustrajati u vjeri u Boga i ne gubiti nadu. Kao što je Isus udahnuo svojim apostolima snagu vjere tako je ta ista vjera pomogla Saborčanima da nakon povratka i obnove svojih domova i crkve pobijedi život.
Jasno da nakon 19 godina sjećanja ne blijede, no čitajmo ih samo u svjetlu evanđelja po čemu svako dobro pobjeđuje zlo, te ne dopustimo da nas nagrizu sumnje i obezglave nesreće. Neka dan sjećanja na žrtve Saborskog bude dan molitve i neka sjećanje na protekle nevolje budu izvori snage da budemo na strani istine i dobra, zaključio je dekan mons. Rogić.
Na kraju je održan domjenak u osnovnoj školi Saborsko. Ono što je potreslo sve Saborčane osim same obljetnice je vandalski čin nepoznatih počinitelja koji su na ulazu i izlazu iz mjesta dan uoči obljetnice skinuli spomen ploče poginulim braniteljima kod križeva.