I ove godine početkom novog obrazovnog razdoblja u tjednu sigurnosti u prometu, a u suradnji s djelatnicima Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske - policijske uprave karlovačke - policijske postaje Ogulin i u dogovoru sa osnovnim školama Gradsko društvo Crvenog križa Ogulin organiziralo je edukativne radionice za učenike prvih razreda osnovnih škola na području djelovanja grada Ogulin i općina Tounj, Josipdol, Plaški i Saborsko.
Poučeni iskustvom dosadašnjeg provođenja, ove godine su izrađeni novi moduli radionica i novi oblici poruka za specifične potrebe najmlađih što je povećalo cjelokupnu kvalitetu programa. Izradu modula i bedževa omogućio je Savjet za sigurnost prometa na cestama županije Karlovačke.
Sveukupno je održano 16 radionica, a osim prvih razreda svih matičnih osnovnih škola u područnim školama obuhvaćeni su i kombinirani razredi od prvog do četvrtog, sveukupno 250 mališana.
U provođenju radionica sudjelovali su učenici Gimnazije Bernardina Frankopana i studentice/bivše učenice Gimnazije iz Ogulina koji su svi prethodno prošli osnovne obuke održavanja i provođenja radionica na ovu temu.
Metodologija rada radionica kombinacija je različitih klasičnih metoda i njihovih primjena s obzirom na dob djece, a sadrži osnovna obilježja:
- Rad u malim grupama ; ¨pričalice¨ sa slikovnicama ¨Na putu do škole¨
- Interaktivni rad unutar grupe; ¨igralice/rimalice¨ s MEMO karticama – poruke sigurnog ponašanja u prometu ( spajanje stihova), prepoznavanje brojeva od 1. do 6. uz prepoznavanje boja
- Interaktivni rad unutar grupe; ¨igralice¨ s LABIRINTOM na principu igre ¨Čovječe ne ljuti se¨ i karticama s porukama sigurnog ponašanja u prometu
- grupni rad-izrada panoa: sakupljač pozitivne energije ¨Nisam sam¨.
Osnovni cilj radionica: usvajanje znanja i vještina sigurnog ponašanja u prometu, prepoznavanje i značenje osnovnih znakova u prometu, te prihvaćanje i prepoznavanje osoba koje mogu pomoći sa svrhom povećanja sigurnosti u prometu učenika prvih razreda osnovnih škola. Naglasak osoba na koje se mogu osloniti i tražiti pomoć odnosi se kako na policijske zaposlenike, tako i na upotrebu (ili nepažnjom uzrokovanu zlouporabu) službenog broja 92.
Kako smo i do sada imali izuzetno dobru suradnju u istim i sličnim programima, kako sa policijskim službenicima (bez kojih ove godine ne bi mogli obaviti cijeli teren), tako i sa osnovnim i srednjim školama i županijskim službama, zadovoljstvo nam je bilo ponovo ponuditi učenicima, njihovim učiteljima i roditeljima/odgajateljima ovakav oblik edukacije kroz igru.
Gradsko društvo Crvenog križa Ogulin