Jadranka Kosor predsjednica Vlade Republike Hrvatske pustila je u probni rad prvu hidroelektranu izgrađenu u samostalnoj državi Republici Hrvatskoj HE Lešće.
Na svečanosti otvaranja, 31. kolovoza 2010., u Lešću na Dobri uz brojne uzvanike bili su uz predsjednicu Vlade gđu Kosor čak petorica ministara, Šuker, Pankretić, Vukelić, Popijač i Čobanković, te gradonačelnik Ogulina Nikola Magdić s ostalim gradonačelnicima i načelnicima Karlovačke županije na čelu s karlovačkim županom Ivanom Vučićem.
Prije puštanja u pogon novu hidroelektranu čija je gradnja stajala 700 milijuna kuna blagoslovio je mjesni župnik don Željko Kuten. On je zahvalio Vladi RH na građevinskom uspjehu što je sve Božja providnost a ovaj svečani čin prilika je Bogu za zahvalnost.
Predsjednik uprave HEP-a Leo Begović je istaknuo skori završetak gradnje toplane Zagreb i dalekovoda Ernestinovo-Pečuh kao i novih 250 MW TE Sisak. Prema usvojenoj energetskoj razvojnoj politici do 2020. godine Hrvatska bi trebala postati i energetski neovisna. Predsjednik Končara Darinko Bago je istaknuo sposobnost domaćih tvrtki za zahtjevne poslove a veseli ga i novi investicijski val na polju energetike. Končar trenutno radi 13 hidroelektrana a zadnjih deset godina izgradili su ih više u Sloveniji. Karlovački župan Ivan Vučić je izrazio ponos što je objekt HE Lešće doprinio da rastu cijene nekretnina u općinama i gradovima u kojima se nalazi akumulacija, a on sam koji ima kuću na obali jezera Sabljaka ističe prednosti akumulacija. Prva HE izgrađena u županiji izgrađena je 1908. u Ozlju, druga 1959. u Gojaku i treća 2010. u Lešću.
Ivan Vučić, Jadranka Kosor i Leo Begovic
Predsjednica Vlade Kosor je čestitala HEP-u na uspjehu koji Hrvatsku čini energetski neovisnijom. Zahvalila je HEP-u i na smanjenju gubitaka koji su s 1,8 milijardi kuna svedeni na nulu. Isto tako odluka da se neće poskupljivati struja do kraja godine daje se značajan doprinos gospodarskoj stabilizaciji. Na kraju je na HE Lešću Šime Strikoman snimio milenijsku fotografiju.
Milenijska fotografija
HE Lešće ima instaliranu snagu 42 MW proizvoditi će godišnje 98 GWh čime će se smanjiti uvoz struje. To će biti i prva hidroelektrana bez stalne posade jer će se njome upravljati iz HE Gojak. Gradnja hidroelektrane trajala je 3 i pol godine a izgradio ju je konzorcij Končar inženjering, Konstruktor, Ingra te slovenski Litostroj. (Zvonko Ranogajec)