U prostoru Udruženja obrtnika Ogulin, Vl. Nazora 11, postavljena je izložba na temu "Karlovačka županija – kolijevka hrvatske biospeleologije". Izložbu se može svakodnevno pogledati u narednih 10-tak dana.
Predavanje na spomenutu temu održao je speleolog mr. sc. Romano Ozimec, upoznavši nazočne najprije općenito s nastankom Dinarida. Pomicanjem afričke ploče prije oko 65 miliona godina, te guranjem jadranske mikroploče deformirala se zemljina kora u južnom dijelu europske ploče, što je stvorilo planinske lance Dinarida koji su vrlo složeni tip orogenetski akumuliranog krša.
Uz Jadransko more proteže se jadranska krška platforma, te uz kopneni dio dinarska krška platforma preko Karlovačke županije. Od Karlovca prema sjeveroistoku je eudinamična regija, a u nastavku od Zagrebačke županije do Iloka je geološka struktura Panonskog mora, pa se Hrvatska sastoji od 4 biogeografske regije od ukupno 11 koliko ih ima u Europi. Hrvatska sa mediteranskom, alpskom, kontinentalnom i panonskom površinom pripada području najveće bioraznolikosti Europe.
Sama Karlovačka županija, kao područje alpske i kontinentalne regije, obiluje nizom špilja i jama od kojih su mnoga područja i špiljska staništa još slabo istražena. Brojni istraživači upravo su na području Karlovačke županije po prvi puta upoznali špilje i špiljsku faunu sa najdužim i najdubljim špiljama kao što je ogulinska Đula-Medvedica najdulja u Hrvatskoj s 13 396 metara, Panjkov ponor – Varičakova špilja s 11 578 metara, Špilja u kamenolomu Tounj s 8 487 metara i druge s bogatim akumulacijama vode.
Istraživanje špilja Karlovačke županije započelo je sredinom 19.
stoljeća. Županija se diči sa čak 20 speleoloških objekata tipskih
lokaliteta iz kojih je opisano 39 svojti špiljske faune. Struktura
špiljske faune u Karlovačkoj županiji ukazuje na faunu sjevernodinarske
biogeografske regije koja je proširena od sjevernog ruba Dinarida u
Italiji i Sloveniji sve do Dalmacije.
Karlovačko područje je
posebno zbog brojnih endemičnih reliktnih vrsta, a posebno se ističe
ogulinsko područje u kojem su opstale brojne faune kao npr. čovječja
ribica, ogulinska špiljska spužvica koja je jedina slatkovodna spužva na
svijetu i dr.
Izložbu su postavili i organizirali predavanje Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Karlovačke županije "Natura viva" i Grad Ogulin povodom Međunarodne godine biološke raznolikosti, Međunarodnog dana biološke raznolikosti i Dana zaštite prirode u Republici Hrvatskoj. (ip)