Natjecatelji u razgledanju grada
Prva osnovna škola Ogulin bila je u ponedjeljak 1. ožujka 2010. domaćin ovogodišnjem Županijskom natjecanju iz povijesti. Na natjecanju je nastupilo 10 škola Županije, odnosno učenika i mentora koji su se na županijskom povjerenstvu predstavili sa svojim istraživačkim radovima, esejima.
Natjecanje je otvorio ravnatelj Prve osnovne škole i predsjednik županijskog povjerenstva Zvonko Ranogajec nakon čega su učenici članovima povjerenstva prezentirali svoje radove. Dok je povjerenstvo analiziralo iznesene eseje i bodovalo ih, učenici su sa svojim mentorima obišli grad Ogulin i njegove povijesne znamenitosti. Od lokacija važnih u životu i djelovanju velike hrvatske književnice Ivane Brlić Mažuranić, preko obilaska zavičajnog muzeja Ogulin pa do razgledavanja kanjona Dobre i Plavog mosta.
Otvaranje Županijskog natjecanja iz povijesti
Prvo mjesto osvojila je Osnovna škola Dubovac s temom "Nacionalno svetište Sv. Josipa" mentora Ivana Makarića sa 195 bodova, ispred Osnovne škole Turanj s temom "Važnost Korane za razvoj grada Karlovca" mentora Ilije Perkovića sa 194 boda te treće plasirane Osnovne škole Mahično s temom "Starac s pogledom na Kupu (dvorac Pokupje)" mentorice Sanje Mileusnić sa 191 bodom. Poredak ostalih škola: 4. OŠ Dragojla Jarnević "NK Karlovac devedesetogodišnjak s Korane 190 bodova, 5. Prva osnovna škola Ogulin s radom "Ivana-sto godina kasnije" mentora Josipa Šibarića, 6. OŠ Katarina Zrinski, 7. OŠ I.G. Kovačić, PŠ Bosiljevo, 8. OŠ Barilović, 9. OŠ Braće Seljan i 10. OŠ Generalski Stol.
Najuspješniji na Natjecanu
Prosudbeno povjerenstvo je za najbolji esej izbralo rad učenika Osnovne škole Dubovac "Nacionalno svetište sv. Josipa u Karlovcu". Učenice 8 b razreda Franka Cegur, Marija Dukovčić, Valentina Grubešić i Valentina Požar s mentorom nastavnikom Ivom Makarićem u svom su eseju obradile temu o ideji, inicijatoru i realizatoru gradnje crkve Sv. Josipa na Dubovcu, kasnije nacionalnom svetištu za koje su ga proglasili hrvatski biskupi 15. travnja 1987. godine. Učenice su istražile i ukazale na značaj monsinjora Marijana Radanovića kao najzaslužnijeg za izgradnju ovog svetišta u župi Majke Božje Snježne u gradskoj četvrti grada Karlovca Dubovcu.
Ovaj rad učenica iz OŠ Dubovac predstavljati će Karlovačku županiju na državnom natjecanju iz povijesti. (Zvonko Ranogajec)