U prostorijama DVD-a Turkovići večeras 26. studenog 2009. održano je predavanje o projektu zaštite grada Ogulina od visokih voda, odnosno o projektu gradnje retencija na rijeci Dobri kod Hreljina Ogulinskog.
Predsjednik Mjesnog odbora Turkovića, gosp. Josip Turković otvorio je večerašnje predavanje i predao riječ voditeljici sastanka gđi. Slavici Zubčić pročelnici u upravnom odjelu za stambeno komunalne poslove, prostorno uređenje i zaštitu okoliša. Pročelnica Zubčić pozdravila je predstavnike Hrvatskih voda gđu. Lidiju Kratofil, gđu. Arijanu Senić, gosp. Borislava Vedrinu i gosp. Vedrana Jurića projektanta gradnje retencija na rijeci Dobri kod Hreljina Ogulinskog, te je gđa. Zubčić pozdravila i Ogulince, Zdravka Paušića direktora Vodovoda i kanalizacije d.o.o., gosp. Milana Sabljaka, predsjednika Gradskog vijeća i ujedno direktora HE Gojaka, zamjenike gradonačelnika gospodu Tonu Radočaja i Vladimira Kubelku i sve nazočne žitelje Turkovića i Hreljina Ogulinskog.
Nazočni gosti i mještani Turkovića i Hreljina Ogulinskog
Gosp. Jurić održao je polusatno predavanje o projektu gradnje retencija u cilju sprečavanja poplava u gradu Ogulinu zadržavanjem i usporavanjem dolaska poplavnih voda do grada. Projektiranje bi bilo završeno do svibnja sljedeće godine, nakon toga bi se otkupila zemljišta koja bi bila poplavljena dan dva, godišnje jednom do dva puta ovisno o dolasku vode koritom rijeke Dobre iz Gorskog kotara, ishodile bi se lokacijske i sve ostale dozvole i počela bi gradnja retencijskih brana koja bi mogla biti gotova za par godina.
Izuzetno velike kiše krajem srpnja 1999., rezultirale su velikim poplavama i štetama u gradu Ogulinu. Poplavni val sa do sada nezabilježenim maksimalnim protokom, postojećim koritom rijeke Dobre i sustavom ponora nije mogao biti pravovaljano evakuiran. Vodni val iz 1999. godine računski odgovara vodnom valu s računskim vršnim protokom 200 godišnje pojave.
Na osnovi izvršenih analiza topografskih karakteristika tretiranog područja na raspoloživim kartografskim podlogama, te rekognosciranjem terena, pokazala se, kao najpovoljnija lokacija za razvoj retencije, prostor uzvodno od Turkovići a nizvodno od ušća Vitunjčice u Dobru.
Predložena retencijska brana svrstava se, prema važećem pravilniku, u visoke brane i imala bi dimenzije:
· visina brane oko15 m, širina oko 5 m
· dužina brane u kruni bila bi 495 m,
· zapremninski prostor kod stogodišnje velike vode bio bi oko 6,5 milijuna m3 (nešto veće od jezera Bukovnik) i to samo dan dva dok voda ne oteče,
· maksimalni instalirani izlazni protok bi bio oko 1.000 m3/s.
Planirana brana imala bi temeljni ispust, sigurnosni preljev, a dimenzionirana je da udovoljava visokim sigurnosnim uvjetima na temelju 1.000 godišnje projektne vode. Kod samog podizanja nivoa vode poplavila bi se okolna područja, a bili napravljeni i zaštitni nasipi. Neke objekte, napr. 2 kuće u nizini u Mirićima i par domaćinstava iza željezničke stanice u Hreljinu su objekti koje će trebati osigurati ili ukloniti kroz imovinsko pravne odnose.
Mještani Turkovića i Hreljina Ogulinskog imali su svojih prijedloga i postavili su niz pitanja na koje su predstavnici Hrvatskih voda davali odgovore, a u objašnjenja i raspravu uključili su se i direktor Vodovoda i kanalizacije gosp. Zdravko Paušić i direktor Hidroelektrane Gojak gosp. Milan Sabljak.
Poplava na parkiralištu prije ulaska u Grad sa zapadne strane- 08.12.2008.
ip