Tribinu je organizirao Klub oboljelih od multiple skleroze i Udruga roditelja djece s poteškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom, a predavač je bila gđa. Danica Eškić, predsjednica Saveza društava multiple skleroze Hrvatske.
U Velikoj dvorani Gradske vijećnice održana je javna tribina na temu "Neovisno življenje" na kojoj su sudjelovale osobe oboljele od multiple skleroze i članovi njihovih obitelji iz Karlovačke županije.
Javnu tribinu u ime gradonačelnika Grada Ogulina otvorila je profesorica Karmela Matić stručna suradnica za odnose s javnošću pozdravivši sve nazočne i prenoseći pozdrave gradonačelnika Nikole Magdića koji je danas odsutan zbog obaveza u Županiji, zaželjevši uspješnu tribinu i razmjenu iskustava. Izrazila je zadovoljstvo da se ovakve aktivnosti odvijaju i održavaju u našem Gradu posebno za one skupine kojima je to najpotrebnije nadajući da će to našem Klubu oboljelih od multiple skleroze biti i te kako od koristi.
Predsjednica Kluba oboljelih od multiple skleroze gđa. Slavica-Koka Sušanj zahvalila se na dobrodošlici, ugodnom dočeku i prijemu u Gradskoj vijećnici. Tribinu su vodile gđa. Danica Eškić predsjednica Saveza društava multiple skleroze Hrvatske i gđa. Ismeta Bećirović tajnica Invalida rada Duge Rese.
Od gostiju na Tribini je bila nazočna gđa. Željka Zatezalo ravnateljica Gradskog društva Crvenog Križa Ogulin, gđa. Ružica Salopek ravnateljica Doma za starije i nemoćne "Biskup Srećko Badurina", gđa. Tatjana Vukelić-Zima voditeljica odsjeka za upravu i samoupravu Upravnog odjela za financije, upravu i samoupravu Grada Ogulina, te već spomenuta profesorica Matić.
Ovo je prva tribina na ovu temu održana u našem Gradu, bila vrlo korisna u edukaciji i razmjeni iskustava koju su nazočni pacijenti s velikom pozornošću pratili i uzeli učešće u diskusiji. Gđa. Eškić spomenula je veliku pomoć premijerke Jadranke Kosor prije nekoliko godina kao tadašnje ministrice u pomoći zbrinjavanja osoba s najtežim stupnjevima invaliditeta i ostvarivanju ovog projekta.
Pokret neovisnog življenja u svijetu je krenuo 60-tih godina na Berkley sveučilištu i ima socijalni pristup rješavanja potreba osoba s invaliditetom, što znači značajan otklon od medicinskog pristupa. Do Pokreta neovisnog življenja se smatralo da su medicinski djelatnici oni, koji jedini i najbolje znaju što je potrebno osobama s invaliditetom i kako rješavati njihove probleme.
Razvoj svijesti o invaliditetu, tehnički dosezi i ozakonjenje potrebne pomoći, zastupanje i edukacija mogu znatno utjecati na pozitivne pomake. Stupanj neovisnog življenja ne određuje invaliditet već vještine neovisnog življenja i okolina.
Svim sudionicima podijeljena je Monografija Saveza društava multiple skleroze Hrvatske urednice Danice Eškić današnje predavačice i voditeljice Tribine. Na kraju je podijeljen ocjenjivački list u kojem su sudionici Tribine ocijenili korisnost ove današnje radionice, zainteresiranost, svoje učešće, mišljenje o promjeni vlastitih spoznaja, te su mogli upisati vlastite sugestije, prijedloge i komentare.
ip