Jana Bedek dipl. ing. biologije - predavanje u Ogulinu
U ogulinskim osnovnim i srednjim školama, te u osnovnim školama susjednih općina, ovih dana je Hrvatsko biospeleološko društvo iz Zagreba održalo zanimljiva predavanja o špiljskoj fauni Ogulina i okolnih mjesta.
Predavanja u osnovnim i srednjim školama Ogulina i susjednim općinama održala je Jana Bedek, dipl. ing. biol. pod naslovom "Bioraznolikost špiljske faune Ogulina" čija je podzemna baština od svjetske važnosti, a skrivena je na području Karlovačke županije. U sklopu predavanja prikazan je i film o aktivnostima speleologa u ogulinskim špiljskim sustavima.
Projekt "Bioraznolikost podzemne faune Karlovačke županije" financiran je od Europske unije (PHARE 2006), a provode ga Hrvatsko biospeleološko društvo, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Karlovačke županije, Planinarsko društvo Vrlovka, Općina Kamanje i Speleološki klub Ursus spelaeus.
U Karlovačkoj županiji nalazi se preko 800 speleoloških objekata. Najduža špilja u Hrvatskoj je Đulin ponor – Medvedica dugačka 16.396 m. Izvor Zagorske Mrežnice (1.070 m) je najduži istraženi potopljeni speleološki objekt.
Jedina prava podzemna slatkovodna spužva na svijetu, Ogulinska špiljska spužvica (Eunapius subterraneus) nalazi se u našem spiljskom sustavu Đulin ponor – Medvedica. Ogulinski špiljski virnjak (Dendrocoelum subterraneum) opisan je 1919. i do danas više nije pronađen, pa se smatra izumrlim zbog velikih hidroloških zahvata i zagađenja koja su utjecala na sustav Đula-Medvedica. U svojem predavanju, inženjerka Bedek spomenula je postojanje i drugih endema u sustavu Đula-Medvedica: zagonetni špiljski vodenpolip, špiljski cjevaš, lažištipavci, špiljski pauci, vodenbabure, kopnenbabure, Hrvatski rakušci iz ogulinske zagorske pećine opisani daleke 1887., dugokljuna špiljska kozica, skokuni, kornjaši.
Jedno od predavanja održano u Obrtničkoj i tehničkoj školi Ogulin
U našem sustavu postoji i čovječja ribica kao jedini vodozemac na planeti. Spolno sazrijeva s dvadesetak godina i pretpostavlja se da živi oko sto godina, zauvijek ostaje u vodi ima škrge crvene boje, ali diše i plućima i kožom, izlazi iz špilja u izvore, izlazi na kopno, a ugrožena je zbog hidroloških promjena, zagađenja, izlova, alohtonih vrsta riba itd.
Od riba u ogulinskim špiljskim sustavima postoje: svijetlica, pior, peš. Svijetlica je Hrvatski endem, kritično ugrožena, a peš je zaštićen na Europskoj razini. Izrazito su ugrožene poribljavanjem. Špilje su i važan dom nekih vrsta šišmiša.
Hrvatsko biospeleološko društvo planira 5. studenog 2009. u Ogulinu održati Okrugli stol – tribinu.
ip