Zavod za javno zdravstvo Karlovačke županije i Udruženje obrtnika grada Ogulin održali su danas 21. kolovoza 2009. savjetovanje obrtnika ugostitelja.
Savjetovanje za obrtnike-ugostitelje grada Ogulina i susjednih
općina, organizirala Obrtnička komora Karlovačke županije - Udruženje
obrtnika Ogulin u dogovoru s ogulinskom sanitarnom inspektoricom Mirom
Zrnić i Zavod za javno zdravstvo Karlovačke županije. Na početku
savjetovanja, predavače goste i tridesetak ugostitelja pozdravio je
gosp. Ljerko Kesner, predsjednik Ceha ugostitelja Ogulina.
Gosti predavači
na temu savjetovanja, "HACCP vodič" i "Vodič dobre higijenske prakse za
ugostitelje", bili su: gosp. Vlado Antolić, dipl. san. inž., načelnik
odjela sanitarne inspekcije, gđa. Valentina Tomičić, dipl. inženjerka
prehrambene tehnologije voditeljica odjela za mikrobiologiju i kemiju u
zavodu za javno zdravstvo Karlovačke županije, te 3 sanitarne
inženjerke: gospođe Željka Gračan, Vesna Marković i Sanja Hrastovčak.
Predavači su upoznali nazočne ugostitelje s Zakonom o hrani (NN br. 46./07.), o zdravstveno neispravnoj hrani štetnoj po zdravlje ljudi, o obaveznoj redovitoj kontroli higijenskih uvjeta u svim fazama proizvodnje, prerade i distribuciji hrane, o provedbi preventivnih postupaka samokontrole razvijene u skladu s načelima sustava HACCP. Za neuspostavljanje i neprovedbu redovne kontrole higijenskih uvjeta predviđene su visoke novčane kazne.
HACCP je tuđa kratica koja u
prijevodu otprilike znači "Kritične kontrolne točke analize rizika". (H
– hazard [rizik], A – analysis [analiza], C – cerical [krtitičan], C –
control [kontrola], P –point [točka]. Misli se na kritične kontrole
točke temperature namirnica kod kuhanja, sobnih temperatura i
smrzavanja i sl.
HACCP je smišljen 1959. za potrebe američkog zrakoplovstva, a njegove metode je 1973. prihvatila prehrambena industrija na području konzerviranja hrane. HACCP je danas svjetski znak za sigurnost hrane, a primjenjuje se za kontrolu mikrobioloških, kemijskih i fizičkih rizika.
U sklopu predavanja ugostiteljima je prezentiran pisani materijal (a isti je i na web-u) – "Vodič dobre higijenske prakse" i "HACCP vodiči za djelatnosti trgovine, pekarstva i slastičarstva", te će isti nakon odobrenja od Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi biti u primjeni za provedbu zakonskih obveza kod osiguranja zdravstvene ispravnosti hrane.
"Vodič dobre higijenske prakse" je i podsjetnik ugostiteljima u ispravnom poslovanju s hranom u pogledu higijene, osiguravanj< dobrih skladišnih uvjeta, zbrinjavanju otpada, održavanju opreme, osobne higijene i edukacije zaposlenika.
"HACCP vodič" obuhvaća dugogodišnju praksu i iskustvo ugostitelja i institucija, iskustva drugih zemalja u načinu definiranja kritičnih kontrolnih točaka prije i poslije raznih aktivnosti s hranom. Svakodnevnom primjenom ovog Vodiča provodi se preventivna samokontrola higijenskih uvjeta u pripremi i posluživanju hrane u ugostiteljstvu, a sukladno zakoniskim propisima i obvezama.
Nakon zanimljivih predavanja i iskustava, ugostitelji su u raspravi postavljali pitanja na koja su im sanitarni inspektori davali odgovore u skladu sa zakonima Republike Hrvatske. Predavanja i rasprava su bili vrlo korisni i preko njih se došlo do novih saznanja. Ugostitelji se uvijek za savjete i pomoć mogu obratiti sanitarnim inspektorima čija je uloga prvenstveno savjetovanje i pomaganje, dok je kažnjavanje posljednja mjera do koje u praksi rijetko dođe.