Međunarodni dan bijelog štapa u Republici Hrvatskoj obilježava se 15. listopada još od 1996. godine, čime smo se priključili mnogobrojnim zemljama u kojima je Međunarodni dan bijelog štapa prerastao u Međunarodni dan slijepih, a tom se prilikom najšira javnost upoznaje s problematikom slijepih osoba.
Svakodnevni problemi slijepih gotovo su nezamislivi onima koji vide. Bijeli je štap produžena ruka slijepe osobe, sve ostalo što je izvan dosega toga štapa velika je nepoznanica, ali i opasnost za osobu koja ne vidi. Sljepoća je uvijek bila i bit će teška invalidnost te je stoga neophodno neprestano pratiti specifične potrebe i probleme slijepih.
I ove godine, već tradicionalno, u svim osnovnim i srednjim školama i dječjim vrtićima na području grada Ogulina i susjednih općina tijekom cijelog tjedna, a posebno 15. listopada, provode se različite aktivnosti; osim panoa ili zdravstvenog kutića provode se i različite vježbe s povezima na očima sa ili bez zapreka.
Pet minuta koje djeca i učenici mogu koristiti kao pripremu za izvršenje određenog zadatka vrlo su simbolični jer slijepe osobe nemaju niti tih pet minuta da bi se pripremili na život u mraku, što je i smisao ukazivanja ove igre/vježbe.
Kako to čine najmlađi članovi zajednice pokazuju slijedeći prilozi:
Dan bijelog štapa tj. Dan slijepih i slabovidnih osoba obilježili su i mališani Dječjeg vrtića "Bistrac" iz mješovite skupine Leptirići. Uz povez na očima pokušali su savladati prepreke koje su im se našle na putu, ili prepoznati prijatelja po opipu. Zadatak su izveli uz pomoć odgojiteljice i zaključili da nije bilo lako. Cilj je bio senzibilizirati najmlađe za osobe sa posebnim potrebama tj. slijepe i slabovidne.
- Djeca dječjeg vrtića ¨Bistrac¨ Ogulin (dostavila Ivanka Turković)
Još jedan prilog: kako to izgleda s nešto starijima,
- Učenici o.š. Josipdol na satu tjelesnog (dostavila Maja Stošić)
Gradsko društvo Crvenog križa Ogulin