Projekt „Moja jedina Zemlja“ se provodio od 22. – 30. 4. 2014. u Gimnaziji Bernardina Frankopana i Obrtničkoj i tehničkoj školi Ogulin. Projekt je nastao kao rezultat suradnje više partnera: British Council (najveći novčani iznos), Grada Ogulina, Info-centra za mlade Ogulin, Gimnazije Bernardina Frankopana, Obrtničke i tehničke škola Ogulin, Udruge roditelja djece i mladeži Ogulin i Speleološkog društva Đula-Medvedica.
Cilj projekta je odgoj i obrazovanje mladih srednjoškolaca za održivi razvoj (naglasak je na senzibilizaciji mladih i odgovornosti pojedinca). Željeli smo povećati razinu ekološke osviještenosti lokalnog stanovništva, prvenstveno mladih grada Ogulina i okolice, potaknuti mlade na kritičko razmišljanje, kreativnost, volonterski rad, osobnu/društvenu odgovornost za sadašnjost i budućnost. Projekt je strukturiran na način da se od prepoznavanja globalnih problema ide ka prepoznavanju lokalnih problema te se daju smjernice i primjeri da može i drugačije (bolje).
Edukaciju učenika trećih razreda u srednjim školama su provodile mlade volonterke Info-centra za mlade Ogulin Ines Galetić i Lana Maljković. Cilj ovog dijela projekta je prepoznati probleme na globalnoj razini, uočiti njihove veze s regionalnim/lokalnim problemima te osmisliti i kreirati nacrt „Našeg grada“ s naglaskom na međusobnu suradnju i dogovor te osobni doprinos i odgovornost. Nakon gledanja ekološkog dokumentarca „Posljednji sat“ i diskusije o neobnovljivim i obnovljivim izvorima energije, potrošačkom društvu i konzumerizmu te održivom razvoju slijedila je kreativna radionica u kojoj su grupe učenika projektirale i crtale „Naš grad“ temeljen na principima održivog razvoja. Učenici su razmišljali o izvorima energije, o djelatnostima kojima se stanovnici bave, prometu, zbrinjavanju otpada, infrastrukturi, načinu upravljanja gradom i slično. Najbolji radovi su bili izloženi na Konferenciji o održivom razvoju koja se održala 30. 4. u velikoj dvorani Gradske knjižnice u Ogulinu na koju su bili pozvani predstavnici učenika od prvog do četvrtog razreda te predavači i gosti.
Učenici su na konferenciji imali priliku čuti i vidjeti vrlo zanimljivo i poučno predavanje prof. Matka Šiška iz Zelene mreže aktivističkih grupa koji je govorio o prednostima lokalno proizvedene i ekološki prihvatljive hrane. Dr. sc. Mirna Sertić iz Savjetodavne službe Karlovačke županije je predstavila projekt Gradnje bioenergane i hidroponski uzgoj rajčice koji se planira realizirati u ogulinskoj Poduzetničkoj zoni. Ankica Puškarić iz Turističke zajednice grada Ogulina je govorila o razvoju ideje za projekt Održivi razvoj kanjona Dobre, Đulinog ponora i Medvedice. Kroz ova dva predavanja učenici su imali prilike čuti kako se ideja održivog razvoja može realizirati na lokalnoj razini. Vrlo zanimljive prezentacije su imali učenici III.d i I.c Gimnazije Bernardina Frankopana koji su uz stručno vodstvo prof. Ljiljane Gračanin govorili o turizmu i održivom razvoju, te o ekološkoj situaciji u našem gradu. Mislav Starčević iz Speleološkog društva Đula - Medvedica je prisutne upoznao kroz kratko predavanje i film s jedinstvenim spiljskim sustavom ispod našeg grada.
Najboljem učeničkom radu učenica iz III.c razreda Gimnazije B. Frankopana na temu „Našeg grada“ prigodne nagrade je uručio Željko Stipetić, dogradonačelnik Ogulina uz pohvalu radova učenika i organizacije Konferencije. Svi sudionici u projektu su dobili platnene vrećice za kupovinu kojima smo željeli smanjiti korištenje i odbacivanje plastičnih vrećica koje uzrokuju velike ekološke probleme. Mnogi učenici su pokazali interes da se uključe u akciju Zelena čistka jer smo kroz projekt željeli uključiti što više mladih, te osvijestiti problem onečišćenja okoliša i naglasiti vlastiti doprinos i odgovornost za njegovo očuvanje.
Projekt „Moja jedina Zemlja“ smo imali čast predstaviti voditelju Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Branku Baričeviću koji je naš grad posjetio 29. travnja. Kroz ovaj se projekt Gimnazija Bernardina Frankopana preko ZMAG-a uključila u EU projekt Hrana za misli, hrana za akciju koji financira Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of Germany.
Voditeljica projekta: Sanja Dubić, prof.