Međunarodni dan bijelog štapa u Republici Hrvatskoj obilježava se 15. listopada još od 1996. godine, čime smo se priključili mnogobrojnim zemljama u kojima je Međunarodni dan bijelog štapa prerastao u Međunarodni dan slijepih, a tom se prilikom najšira javnost upoznaje s problematikom slijepih osoba.
Četvrti razred u Turkovićima
Svakodnevni problemi slijepih gotovo su nezamislivi onima koji vide. Zbog rupa na cesti, svakakvih zapreka, prepunih tržnica i neprilagođenih prilaza državnim institucijama, oni trebaju stalnu pratnju osoba koje vide. Bijeli je štap produžena ruka slijepe osobe, sve ostalo što je izvan dosega toga štapa velika je nepoznanica, ali i opasnost za osobu koja ne vidi. Sljepoća je uvijek bila i bit će teška invalidnost te je stoga neophodno neprestano pratiti specifične potrebe i probleme slijepih.
Djeca Dječjeg vrtića Josipdol
I ove godine, kao i prijašnjih, u svim osnovnim i srednjim školama i dječjim vrtićima na području grada i susjednih općina provodile su se različite aktivnosti; osim panoa ili zdravstvenog kutića provodile su se i različite vježbe s povezima na očima sa ili bez zapreka.
Pano Osnovne škole Plaški
Pet minuta koje su djeca i učenici mogli koristiti kao pripremu za izvršenje određenog zadatka (doći od točke A do točke B) vrlo su simbolični jer slijepe osobe nemaju niti tih pet minuta da bi se pripremili na život u mraku, što je i bio smisao ukazivanja ove igre/vježbe.
Osnovni cilj ove aktivnosti ima za svrhu senzibilizaciju mladih za osobe s oštećenjem vida i umanjenje predrasuda o sljepoći. Kako to čine najmlađi članovi zajednice pokazuju slijedeći prilozi:
- Djeca dječjeg vrtića iz Josipdola (dostavila Biserka Pavković)
- Učenici 4. razreda osnovne škole POŠ područne škole Turkovići (dostavila Dijana Bekavac)
- Učenici o.š. Plaški (dostavila Anita Belančić)
U Hrvatskoj je u 2011. godini (prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo), 17 665 osoba s oštećenim vidom što čini udio od 3,4% od ukupnog broja osoba s invaliditetom (broj potpuno slijepih osoba je 3 393). U Gradu Zagrebu 1954 osoba je s oštećenjem vida (2,1% od ukupnog broja osoba s invaliditetom), a 424 osobe su potpuno slijepe (H54.0 – MKB X.rev.)). U Hrvatskoj postoji i 350 gluhoslijepih osoba, koje zbog dvostrukog oštećenja i vida i sluha imaju potrebu za podrškom u komunikaciji i kretanju.
Dostupni:
Filmići na You Tube: Pristup slijepoj osobi:
- Kretanje
- Gradski promet
- Komunikacija sa slijepom osobom
Željka Zatezalo