U srijedu 2. listopada 2013. godine učenici četvrtih razreda Prve osnovne škole Ogulin sa ravnateljem Zvonkom Ranogajcem, svojim učiteljicama Ljerkom Salopek Bacanović i Nadom Božičević, te poljoprivrednom savjetnicom Mirnom Ceranić- Sertić obišli su Obiteljska poljoprivredna gospodarstva u Tounju.
Već nekoliko godina traje suradnja osnovne škole i Poljoprivredne savjetodavne službe, gdje se terenskom nastavom upoznaje učenike sa proizvodnjom i preradom poljoprivrednih proizvoda, proizvodnjom sira, meda, te uzgojem životinja na poljoprivrednim gospodarstvima.
OPG Borisa Capana
Nakon što su autobusom stigli do Tounja učenici su se pješke uputili prema nasadu jabuka Borisa Capana. Ovo gospodarstvo posjeduje nasade jabuka i trešanja, te manji mješoviti nasad raznog voća. Ove godine prinos jabuka je znatno manji nego proteklih godina, ali su učenici pronašli puno ukusnih plodova, a kasnije su pomogli u berbu i slagali jabuke u drvene letvarice. Toga dana u nasadu se snimao prilog za emisiju „Plodovi zemlje“, te su učenici pozorno slušali snimatelja i bili sretni što će sudjelovati u izradi priloga. Vlasnik ih je počastio sokom od jabuka kojeg sam proizvodi, a kod kuće im je pokazao postupak dobivanja soka i odveo ih u hladnjaču gdje se jabuke čuvaju do prodaje.
Obilazak se nastavio posjetom OPG-a Ivane i Gorana Capana. Ovo gospodarstvo se bavi proizvodnjom sira, a na gospodarstvu imaju u uzgoju brojne životinje: koze, krave, konje, ovce, zečeve. Učenici su na ograđenoj livadi mogli vidjeti sve te životinje i poigrati se s njima.
OPG Ivane i Gorana Capana
Nakon igre na livadi učenici su se uputili prema sirani „Paher“. Nikola Paher vlasnik sirane pokazao im je prostorije gdje se proizvodi i čuva sir. U prostoriji gdje se sir prodaje mogli su vidjeti sve vrste sira koje ovo gospodarstvo proizvodi: Tounjski škripavac (dimljeni i ne dimljeni), Tounjski kuhani sir (dimljeni i ne dimljeni), sir sa začinima (paprika, vlasac), te Tounjski pljesnivac. Sve te vrste sireva učenici su isprobali, a gosp. Paher im je objasnio postupak dobivanja sira pljesnivca. On se nakon nanošenja bakterija čuva 21 dan u špilji na temperaturi od oko 13˚C, te je zbog specifičnog načina dobivanja izrazito cijenjen i posjeduje karakterističan okus i kakvoću. Posljednje što je u planu bilo za vidjeti bila je špilja na izvoru Tounjčice gdje se čuva sir pljesnivac. Put do dolaska u špilju i obilazak špilje trajao je oko sat vremena. Učenici već umorni s nestrpljenjem su čekali dolazak autobusa za povratak u Ogulin, gdje su se vratili zadovoljni svime što su toga dana vidjeli i naučili.
OPG Paher
Mirna Ceranić-Sertić