Već 21 godinu hodočasti se u šumu Međuvođe i održava komemoracija na mjestu jugokomunističkog zločina i stradanja Hrvata nakon Drugog svjetskog rata.
Na komemoraciji 21. rujna ove godine nazočna je bila delegacija Grada Ogulina: zamjenik gradonačelnika Tone Radočaj, predsjednik Udruge Domovinske vojske Ogulin Ivica Stipetić i predsjednik Hrvatskog društva političkih zatvorenika Ogulin Josip Ceranić – Matek, koji su polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća odali počast svim stradalima za slobodu Hrvatske.
O Međuvođu kao jednoj od postaja hrvatskog križnog puta govorio je i Ante Jozo Ramić, predsjednik Udruge Kovan iz Generalskog Stola.
Karmela Matić
Ante Jozo Ramić
Međuvođe – jedna od postaja hrvatskih križnih putova!
Međuvođe je prostor gusto ispresijecan kraškim vrtačama uz željezničku prugu od Karlovca do Rijeke, između stanica Donjih i Gornjih Dubrava, obrastao šumom i omeđen koritima rječica ponornica Globornice i Sušice. Znan je po zlu zbog masovnih likvidacija, po zatajenom jugokomunističkom zločinu nad zarobljenim hrvatskim vojnicima i civilima, izvršenom nakon završetka 2. svjetskog rata. Pod okriljem noći tu su vlakovima iz karlovačkog logora Dubovac dovažani, ubijani i zatrpavani po jamama. Zazor i prisilni muk o tom strašnom kraju trajao je kroz duga desetljeća titoističke diktature, sve do uskrsnuća hrvatske države.
Počevši od 1992., u Međuvođu se nakon blagdana Križeva, uz dostojanstvo kršćanske molitve i prigodnih riječi, okupljaju ljudi kako bi zapalili svijeće i čuvali sjećanje, mnogi na svoje bližnje kojima još ni nakon skoro sedam desetljeća ne znaju za grob. Molitvu i službu riječi ove subote 21. rujna 2013., predvodio je župnik Generalskog Stola Ivica Tolla. Pohod započinje od spomenika braniteljima Domovinskog rata u Generalskom Stolu, zaustavlja se kod spomen - obilježja u Tounju i nastavlja preko Gornjih Dubrava. U njemu redovito sudjeluju ratni veterani Hrvatskog domobrana iz Duge Rese, politički zatvorenici iz Karlovca i Ogulina, branitelji, izviđači i drugi. Lani se pridružilo i DPD Sv. Marko Križevčanin iz Skradnika, a pridošli su i veterani riječkog Hrvatskog domobrana. Ove su godine na komemoraciji bili i zamjenik gradonačelnika Ogulina g. Tone Radočaj, te načelnici općina Generalski Stol i Josipdol Alen Halar i Zlatko Mihaljević.
Nakon Domovinskog rata udruge su vlastitim doprinosom, te potporom čelništva grada Ogulina i općine Generalski Stol krševito i prostrano područje stratišta Međuvođa učinile pristupačnim i dalje ga održavaju. Napravljen je iscrpni elaborat i prikupljena su svjedočanstva potrebna tadašnjem Hrvatskom državnom saboru. Postavljeni su spomen ploča i raspelo s postajama križnog puta, a kakvih je razmjera bio zločin trebalo bi otkriti dugo očekivano terensko istraživanje mjerodavnih državnih institucija.
Na području Karlovačke županije do sada je evidentirano 56 prešućivanih poslijeratnih masovnih grobišta, te poimenično pobrojano 7746 u Drugom svjetskom ratu i nakon njega poginulih, likvidiranih ili nestalih hrvatskih ljudi. A to nije i konačna brojka žrtava bezdušne «antifašističke» odmazde.
Iznad povijesnog Krbavskog polja, na Udbini, zalaganjem gospićko – senjskog biskupa Mile Bogovića, te zajedništvom domovinske i iseljene Hrvatske sagrađena je spomenička Crkva hrvatskih mučenika. Ona će sljedeće generacije podsjećati kako se nacionalna i vjerska sloboda i država stječu uz velike muke i brojne žrtve. U jedan od njenih zidova ugrađeno je kamenje doneseno s brojnih mjesta na kojima se za Hrvatsku patilo i ginulo. I kamen iz Međuvođa je tamo.
Generalski Stol, 21. rujna 2013.