Na inicijativu Svjetske zdravstvene organizacije od 1988. godine 1. prosinca svake godine obilježava se svjetski dan borbe protiv AIDS-a. Raznim akcijama i manifestacijama nastoji se usmjeriti pažnja javnosti na taj globalni javno zdravstveni problem. Nošenjem crvene vrpce u obliku petlje iskazuje se solidarnost s borbom protiv ove bolesti i davanje podrške svim onim osobama koje se bore za život.
Postavljanjem štanda ispred zgrade A. Stepinca 1 u Ogulinu 1. prosinca 2011., u vremenu od 11,00 do 12,00 sati, zaposlenici Gradskog društva Crvenog križa Ogulin i učenici Gimnazije Bernardina Frankopana i Obrtničke i tehničke škole Ogulin izložili su propagandne letke s informacijama o AIDS-u, te anketirali građane i dijelili crvene vrpce u obliku petlje u znak solidarnosti i podrške svim oboljelima od ove bolesti.
Crvenu vrpcu u obliku petlje kreirao je pjevač i glumac Paul Jabara 1991. godine kao odgovor na stigmu, diskriminaciju prema HIV+ osobama ali i brzo širenje bolesti. On sam u dobi od 44 godine podlegao je bolesti protiv koje se je borio. Nažalost, iako je prošlo više od 20 godina još uvijek i izrazito je potrebna borba protiv diskriminizacije osoba zaraženih HIV-om, tako i osoba s rizičnim ponašanjem za HIV infekciju.
Iako je fizička komponenta bolesti izuzetno teška za osobe zaražene HIV-om, a pogotovo oboljele od AIDS-a, daleko teže od toga doživljavaju diskriminaciju i stigmu. Pozitivni stavovi o HIV pozitivnim osobama najvažniji su dio prevencije i iz toga razloga mi danas dijelimo crvene vrpce kao znak solidarnosti i tolerancije prema njima. U slučaju HIV infekcije zasad nema djelotvornog cjepiva ni lijekova koji bi izliječili zarazu.
Prevencija HIV-a je usmjerena prema putovima širenja bolesti a uključuje informaciju, edukaciju i testiranje. Testiranje krvi, gdje god je to moguće, praktički je riješilo problem zaraze putem krvi i krvnih pripravaka.
Statistika u RH odnosi se na period od 1985. do kraja 2010. godine. U tom periodu registrirano je 862 HIV+ osobe. U 325 osoba razvio se AIDS, a 176 oboljelih je umrlo. U prosjeku to iznosi do 15 oboljelih godišnje i čini RH zemlju s niskom razinom učestalosti.
85% inficiranih su muškarci, dobna granica se kreće od 25 do 49 godina. Oko 7% zaraženih infekciju je steklo dijeljenjem pribora za intravenozno korištenje droga, 5% su ostali načini prijenosa s majke na dijete za vrijeme trudnoće ili dojenja a sve ostalo je seksualni prijenosa seksualnim kontaktom. Među dobrovoljnim darovateljima krvi gotovo da nema HIV pozitivnih.
www.ogulin.hr