Vijeće za prevenciju Grada Ogulina doneslo je Program rada Vijeća za prevenciju Grada Ogulina za 2011. i 2012. godinu.
REPUBLIKA HRVATSKA
KARLOVAČKA ŽUPANIJA
GRAD OGULIN
GRADONAČELNIK
Vijeće za prevenciju Grada Ogulina
KLASA: 022-01/11-01/61
UR.BROJ: 2133/02-01/1-11-2
Ogulin, 23. studenog 2011.
Na temelju točke III. Odluke o osnivanju i imenovanju Vijeća za prevenciju Grada Ogulina (Glasnik Karlovačke županije broj 5/2010) Vijeće za prevenciju Grada Ogulina na sjednici održanoj dana 23. studenog 2011. godine donosi
Vijeće za prevenciju Grada Ogulina donosi Program rada Vijeća za prevenciju Grada Ogulina za 2011. i 2012. godinu koji je privitak ovom Zaključku.
Ovaj Zaključak stupa na snagu danom donošenja.
Grada Ogulina
___________________
Nikola Magdić, dipl.oec
Provodeći projekt "Organizacija prevencije u lokalnoj zajednici" Ministarstvo unutarnjih poslova je iniciralo osnivanje Vijeća za prevenciju s ciljem zajedničkog i pravovremenog rješavanja uočenih problema i time sprječavanja neželjenih posljedica u lokalnoj zajednici.
Vijeće ima zadatak objediniti rad svih, za sigurnost i prevenciju kriminaliteta na području grada Ogulina, relevantnih subjekata. Tako će provoditi program prevencije kroz partnerstvo i zajedničko djelovanje tijela lokalne vlasti, javnih službi i ustanova zaduženih za sigurnost ljudi, imovine i javni red, komunalno redarstvo, a po potrebi i ostale stručne osobe iz pojedinih područja na realizaciji programa prevencije.
Temeljem dosadašnjeg iskustva u radu Vijeća, iskazanog mišljenja članova, praćenja javnog mijenja i društvenih događanja na području grada Ogulina te utvrđivanja relevantnih statističkih podataka ispunjene su okvirne pretpostavke za određivanje prioriteta značajnih za unaprjeđenje ukupne sigurnost i kvalitete življenja na području grada Ogulina.
U prijedlogu programa rada kao prvi korak u radu Vijeća, izražena je potreba jačanja rada sa mladima na području suzbijanja određenih oblika ovisnosti među mladima, posebno na području suzbijanja ovisnosti o alkoholu koje je najistaknutije među mladima, o čemu svjedoče i rezultati anketnog istraživanja. Oni upućuju na činjenicu da 90% mladih povremeno ili stalno konzumira alkohol. Kako je konzumacija alkohola prepoznata kao osnovni pokretač svih oblika asocijalnog ponašanja, nasilja i delikventnog ponašanja koje za posljedicu ima oštećenje ili uništenje privatne ili gradske imovine, rad Vijeća za prevenciju ići će u smjeru edukacije i osvještavanja mladih o štetnosti i opasnostima koje uzrokuje pretjerana konzumacija alkohola.
U cilju povećanja sigurnosti djece i mladih, prevencije poremećaja u ponašanju i maloljetničke delikvencije, potrebno je razvijati nove i podržati postojeće programe kojima se promovira razvoj pozitivnog sustava vrijednosti, prevencija ovisnosti svih vrsta, vršnjačkog i svakog drugog oblika nasilja, pruža stručna pomoć i edukacija prosvjetnim, socijalnim, zdravstvenim radnicima, policijskim službenicima i drugim stručnjacima radi ranog prepoznavanja poremećaja u ponašanju, osigurava kvalitetno provođenje slobodnog vremena djece i mladih putem sportskih, kulturnih, obrazovnih, humanitarnih i drugih udruga, promovira volonterstvo, međugeneracijsku solidarnost i sl.
Sastavni dio ovog programa je Plan izvršenja Programa u kojem su navedene konkretne aktivnosti, nositelji, vrijeme realizacije i potrebna financijska sredstva.
1. Program prevencije ovisnosti i poremećaja u ponašanju djece i mladeži i ostale javnozdravstvene akcije za građanstvo u čijoj provedbi sudjeluju mladi
Cilj akcije i aktivnosti usmjerenih prema mladima i/ili putem mladih prema široj populaciji posvećen je podizanju razine znanja i povećanju socijalnog i emocijalnog učenja.
Okosnica učenja i razvoja socijalnih i životnih vještina usmjerena je učenju samokontrole, emocionalne svjesnosti, socijalnih kompetencija za usvajanje i razvijanje komunikacije u odnosima s ljudima, razumijevanju nastanka i rješavanju problema u tim istim odnosima.
Osnovni ciljevi svih oblika preventivnih programa koje provodi Gradsko društvo Crvenog križa Ogulin vodi prema motiviranju učenika za odabir zdravih stilova života, razvijanju samopoštovanja i socijalnih vještina.
Ostvarivanje ciljeva usklađeno je s načelima Nacionalnog programa prevencije ovisnosti (za razdoblje 2010.-2014.). Programi su prilagođeni dobi djece i njihovim razvojnim i psihofizičkim mogućnostima, nadopunjuju programe u zajednici i školske preventivne programe, edukacija se provodi s ciljem usvajanja zdravog načina življenja i prevencija svih oblika rizičnog ponašanja. Dostupnost individualnog pristupa rizičnim skupinama osigurana je kroz rad Savjetovališta za mlade i obitelj kroz:
- program odgoja i obrazovanja za ljudska prava i prava djeteta,
- program aktivnosti za sprečavanje nasilja među djecom i mladima,
- program suzbijanja trgovanja ljudima,
- program sigurnosti u školama,
- program zaštite djece od mina i oružja,
- program prevencije ovisnosti i
- program javnozdravstvenih akcija obilježavanja važnih datuma (Kalendar
zdravlja).
Program prevencije ovisnosti i poremećaja u ponašanju djece i mladeži i ostale javnozdravstvene akcije za građanstvo u čijoj provedbi sudjeluju mladi provodit će se obilježavajući:
Svjetski dan borbe protiv TBC-a (ožujak)
Svjetski dan zdravlja – 7. travnja
Svjetski dan nepušenje – 31. svibanj – javnozdravstvena akcija „Danas izaberi: Dan bez cigareta“
Sudionici: Udruga roditelja djece i mladeži Ogulin, Gradsko društvo Crvenog križa, učenici osnovnih i srednjih škola.
Svjetski dan prve pomoći (druga subota u rujnu) – Obilježava se putem javnozdravstvene akcije i demonstracije „I ti možeš biti jaka najslabija karika“.
Sudionici: Volonteri mladeži Crvenog križa (studenti i učenici srednjih škola Grada Ogulina i viši razredi osnovnih škola.
Tjedan borbe protiv tuberkuloze: obilježava se svake godine u rujnu u svim osnovnim i srednjim školama putem izrade panoa i prezentacija učenika na satovima biologije. Naglasak se daje na štetnost pušenja cigareta uz poruku „Čuvajmo naša pluća“.
Tjedan sigurnosti u prometu – Program „TI + JA Sigurnost x 2“ provodi se početkom školske godine u tjednu sigurnosti u prometu.
Sudionici: djelatnici MUP-a RH PU Karlovačke, PP Ogulin, predstavnici Savjeta za sigurnost prometa na cestama županije Karlovačke, učenici i studenti koji su prošli osnovne obuke održavanja i provođenja radionica na ovu temu.
Organiziraju se radionice za učenike prvih razreda svih osnovnih škola: Osnovni cilj radionice je usvajanje znanja i vještina sigurnog ponašanja u prometu, prepoznavanje i značenje osnovnih znakova u prometu, te prihvaćanje i prepoznavanje osoba koje mogu pomoći sa svrhom povećanja sigurnosti u prometu učenika prvih razreda osnovnih škola.
Obilježavanje Međunarodnog dana bijelog štapa – 15. listopad
Sudionici: Udruga slijepih Ogulin, osnovne i srednje škole
Cilj akcije: senzibilizacija mladih za osobe s oštećenjem vida i umanjenje predrasuda o sljepoći
Obilježavanje Europskog dana suzbijanja trgovanja ljudima – 18. listopad
Sudionici: Gradsko društvo Crvenog križa Ogulin, Udruga roditelja djece i mladeži, učenici osnovnih i srednjih škola
Cilj akcije: bolja informiranost učenika i njihovih roditelja o rizicima i posljedicama
trgovanja ljudima
Mjesec borbe protiv alkoholizma, nikotinizma i ovisnosti o drogama - 15.11. – 15.12.
Provodi se 8 ciklusa radionica putem vršnjačke edukacije.
Sudionici: učenici 5. – 8. razreda osnovne škole i 1. – 4. razreda srednje škole, Udruga roditelja djece i mladeži Ogulin, Savjetovalište za mlade i obitelj pri Gradskom društvu Crvenog križa Ogulin, roditelji.
Cilj i zadaci radionica: upoznavanje s bolestima ovisnosti i posljedicama ponašanja koja uzrokuju ovisnost, aktivnosti vezane za suzbijanje ovisnosti, čija je svrha promocija zdravlja, razvoj prihvatljivih modela ponašanja te prepoznavanje i pružanje pomoći učenicima s rizičnim ponašanjem. Poseban naglasak daje se na prevenciju pijenja alkohola i pušenju kod srednjoškolaca.
Dan obilježavanja borbe protiv nasilja nad ženama – 25. studeni
S obzirom na rastući problem nasilja u obitelji i težinu posljedica koje ono proizvodi kako za žrtvu tako i za cijelu obitelj i zajednicu, potrebno je razvijati programe psihosocijalne pomoći žrtvama nasilja, u slučaju potrebe i u okviru mogućnosti pružiti im i materijalnu pomoć, te razvijati i programe psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja.
Obilježavanje Dana borbe protiv AIDS-a - 1. prosinac
Program podizanja kvalitete življenja – prevencija poremećaja u ponašanju djece i mladih provodi se tijekom cijele godine, a sadrži djelatnost Savjetovališta za mlade i obitelj pri Gradskom društvu Crvenog križa Ogulin.
Savjetovalište je usmjereno individualnoj pomoći mladima i njihovim roditeljima, specifičnim potrebama odraslih i specifičnim potrebama pojedinih institucija.
To je mjesto gdje mlade osobe, kao i odrasli članovi zajednice mogu zatražiti stručnu pomoć (pomoć u učenju, pedagoške mjere odgojno-obrazovnog tretmana produženog stručnog postupka, savjetodavni razgovor s mladima i roditeljima, provođenje odgojne mjere – posebna obveza iz čl. 9 st. 2 t. 10 ZSM).
Pilot projekt „ZNAM, MOGU, HOĆU“ – interaktivne pedagoške radionice koje su prilagođene pojedinom uzrastu mladih u svrhu savladavanja znanja i provođenja stečenih vještina sa ciljem prevencije poremećaja u ponašanju, izlaganju rizika ovisnosti, izbjegavanja sukoba, mirnog rješavanja ukoliko do sukoba dođe, suzbijanje nasilja i promocije ljudskih prava i odgovornosti pojedinca u zajednici.
Cilj projekta: osnaživanje mladih za aktivno, konstruktivno, kreativno i odgovorno djelovanje u zajednici i izvan nje kroz razvijanje vještina i sposobnosti koje mogu dovesti do smanjenog rizičnog i neprihvatljivog ponašanja.
Sudionici: vršnjačka edukacija - učenici viših razreda osnovne škole i nižih razreda srednje škole, odgajatelji - roditelji, odgajatelji – nastavnici.
Grada Ogulina
___________________
Nikola Magdić, dipl.oec