Spomen soba s imenima poginulih, umrlih i nestalih branitelja
Povodom 20. obljetnice neovisnosti Hrvatske i 20. obljetnice 143. brigade Hrvatske vojske Ogulin a u spomen na sve hrvatske vitezove koji su svoju najveću dragocjenost - svoj život - darovali Domovini, 13. studenoga 2011. sa početkom u 16 sati započela je svečanost promocije fotomonografije poginulih, umrlih i nestalih branitelja ogulinskog kraja u Domovinskom ratu (1991. - 1996.) i svečano otvorenje Spomen sobe smještene u Frankopanskom kaštelu Ogulin.
Delegacija Vlade RH na čelu sa ministrom kulture Jasenom Mesićem
Preko 650 uzvanika nazočilo je svečanom polaganju cvijeća i paljenju svijeća kod spomenika poginulih branitelja na Trgu hrvatskih rodoljuba u Ogulinu.
Delegacija Grada Ogulina na čelu s gradonačelnikom Magdićem
Počast poginulim, umrlim i nestalim braniteljima odale su delegacija Vlade Republike Hrvatske na čelu sa ministrom kulture RH, Jasenom Mesićem, izaslanik načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga RH, delegacija Karlovačke županije na čelu sa zamjenicima župana Josipom Šafarom i Ivanom Banjavčićem, delegacija Grada Ogulina s gradonačelnikom Nikolom Magdićem. Cvijeće i svijeće položila su i vodstva Općine Saborsko, Plaški, Josipdol i Tounj te delegacije udruga Hrvatske vojske i policije: Udruge veterana 143. brigade HV, Udruge prve dragovoljne postrojbe ZNG "Klek", Udruge Prvi hrvatski redarstvenik, Udruge dragovoljaca narodne zaštite Domovinskog rata Ogulin, Udruga gardijskih brigada "Tigrovi" i "Gromovi" te delegacija Udruge roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata Ogulin.
Delegacija Udruge veterana 143. brigade HV na čelu s Željkom Lipošćakom
Nakon polaganja svijeća i cvijeća, počast braniteljima odana je mirozovom te pucanjem počasnog plutona što su učinili pripanici povijesne postrojbe Frankopanske garde Ogulin. Molitvu za pokojne predvodio je župni vikar Župe sv. Križa Dino Rupčić.
Molitva za duše poginulih, umrlih i nestalih branitelja ogulinskog kraja
Nakon svečanog polaganja cvijeća i paljenja svijeća, uzvanici i obitelji poginulih, umrlih i nestalih branitelja uputili su se u Frankopanski kaštel Ogulin, gdje se pod svečanim šatorom održala promocija fotomonografije i otvorenje Spomen sobe.
Nikolina Luketić, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Ogulin
Fotomonografiju je promovirala voditeljica projekta i urednica fotomonografije, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Ogulin Nikolina Luketić, istaknuvši da je fotomonografija „Iz ponora izvor“ priznanje svim braniteljima rođenim u ogulinskom kraju, koji su u Domovinskom ratu svoj život položili na oltar domovine Hrvatske te da je ujedno pokazatelj dimenzije tragedije izazvane srpskom agresijom na Hrvatsku; potresno sjećanje na 125 ljudi koji su svoj život i djelo ugradili u temelje slobodne Hrvatske.
Posebno dojmljive su bile slijedeće riječi koje je uputila svim nazočnima:
"Pogledi naših poginulih, umrlih i nestalih branitelja, uprti u nas, pozivaju na sjećanje i vječno poštivanje. Njihova žrtva je obvezujuća: oprostiti, ali ne zaboraviti tko smo, za što smo se borili i što trebamo čuvati".
Branka Šeparović, novinarka Hrvatske televizije
Nakon ravnateljice Luketić, skupu se obratila i novinarka Hrvatske televizije, Branka Šeparović, koja je s ponosom, za fotomonografiju napisala prekrasan tekst "Iz ponora izvor".
Po završetku obraćanja gđe. Šeparović, HPD "Klek" je izvelo skladbe "Prosto zrakom" i "Od stoljeća sedmog" a onda su prigodne riječi obiteljima branitelja kao i svim ostalim nazočnima uputili predsjednik Udruge veterana 143. brigade HV, Željko Lipošćak, gradonačelnik Grada Ogulina, Nikola Magdić, zamjenik župana Karlovačke županije, Josip Šafar i ministar kulture RH, izaslanik premijerke, Jasen Mesić.
Jasen Mesić, ministar kulture Repubkike Hrvatske
Nakon pozdravnih govora, gradonačelnik Magdić i ravnateljica Luketić, su na pozornici svečano uručili fotomonografije obiteljima branitelja.
Ovo vrijedno izdanje uručeno je po abecednom redu prezimena branitelja, a jedan primjerak je uručen udovici sa djecom branitelja a jedan primjerak roditeljima ili bratu ili sestri branitelja.
Prilikom uručivanja fotomonografije, na video zidu su se izmjenjivale fotografije branitelja, a na pozornici se pojavilo preko 350 članova obitelji koji su sa tugom ali i velikim ponosom, dostojanstveno preuzeli knjigu.
Željko Lipošćak, predsjednik Udruge veterana 143 brigade Hrvatske vojske
Nakon svečanog uručivanje fotomonografije uslijedila je video prezentacija Spomen sobe. Naime, fotomonografija „Iz ponora izvor“ u uskoj je vezi sa Spomen sobom poginulih, umrlih i nestalih branitelja ogulinskog kraja, koja je uređena u Zavičajnom muzeju Ogulin, smještenom u Frankopanskom kaštelu, kojega je prije više od 500 godina, nad liticom kanjona rijeke Dobre, dao sagraditi knez Bernardin Frankopan.
Šatorski prostor u dvorištu Frankopanskog kaštela
Smještaj Spomen sobe u Frankopanskoj utvrdi, predstavlja potpuni simbolizam obrane i stvaranja naše domovine. Autor Spomen sobe je Zoran Sladoljev, arhitekt iz Zagreba, a ambijentalnu glazbu potpisuje etnomuzikolog Joško Ćaleta.
I sama fotomonografija nalazi se na čeličnom postamentu u Spomen sobi u kojoj dominiraju: križ, simbol vjere, mučeništa i vječnoga života; kristalne pločice s imenima branitelja koje častimo i slavimo a sve ih povezuje vatrena linija crvenog lasera, linija na kojoj su branitelji prolijevali za Domovinu svoj izvor života, svoju krv.
Uručivanje Fotomonografije obiteljima poginuloga, umrlog ili nestalog branitelja
Vitraž šahovnice, simbol njihove misli vodilje; krunica, jedinstvena molitva koju je branitelj nosio oko vrata; vječni plamen svijeće u čast svjetlosti njihovih duša, i pjesma jednog od najvećih hrvatskih krćanskih pjesnika, Ante Jakšića, potvrđuju i obećavaju da su pogledi branitelja, koji nas prate s nebeskih visina, zavjet naše hrvatske domovine.
Spomen sobu je prva posjetila delegacija na čelu sa gradonačelnikom Nikolom Magdićem, a otvorena je svečanim paljenjem svijeće što su učinila djeca poginulih branitelja, Mateja Luketić i Zdravko Mihalić.
Nakon što su zapalili svijeću, autor Spomen sobe Zoran Sladoljev je upalio crvenu, bijelu i plavu svijetlost te sve povezao svijetlošću lasera, a u pozadini se mogla čuti pjesma "Oj ti dušo, duše moje", koju je na pozornici pod šatorom izveo vokalni ansambl KUD-a "Klek" Ogulin.
Delacija je u Spomen sobi položila i ruže a svečanost otvorenja je završena blagoslovom Spomen sobe koji je predvodio župnik Tomislav Rogić i skladbom Moja domovina, također u izvedbi vokalnog ansambla KUD-a "Klek".
Prostorni zemljovid ogulinske bojišnice u Spomen sobi
Svi nazočni u šatoru, putem video zida, pratili su svečanost otvorenja
Spomen sobe koju su po završetku službenog dijela programa, u miru,
dostojanstveno i posjetili, odavši i na taj način priznanje svim
hrvatskim vitezovima.
Križ s upisanim imenima branitelja na kristalnim pločicama
Svi koji žele, Spomen sobu mogu posjetiti svakog radnog dana u vremenu od 8:00 do 14:00 sati te subotom od 8:00 do 12:00 sati.
www.ogulin.hr