Na trgu ispred ispred Pučkog otvorenog učilišta, četiri patronažne medicinske sestre i jedna liječnica kontrolirali su tlak, šećer, kolesterol i odredili kardiovaskularni rizik za više od dvjesto naših sugrađana.
Srčano-žilne bolesti u svijetu svake godine odnose više od 17 milijuna života, od toga 82% u zemljama s niskim i srednjim prihodima, što ukupno čini 29% svih smrtnih slučajeva i svrstava ih na prvo mjesto uzroka smrti. Smrtnost se uveliko smanjuje zdravom prehranom, redovitim tjelesnim aktivnostima i izbjegavanjem duhanskih proizvoda.
Svjetski državnici prepoznali su hitnost i prioritet sprječavanja i kontrole srčano-žilnih bolesti uz ostale nezarazne bolesti koje uključuju karcinome, kronične dišne bolesti i dijabetes, pa će se u rujnu održati prvi sastanak Ujedinjenih Naroda na visokoj razini na temu kroničnih nezaraznih bolesti. Međutim, važno je da napori u borbi protiv srčano-žilnih bolesti ne ostanu samo na tvorcima politike i svjetskim vođama. Pojedinci diljem svijeta također mogu olakšati teret srčano-žilnih bolesti prepoznavanjem i razumijevanjem čimbenika rizika i poduzimanjem životno važnih koraka za smanjenje vlastitoga rizika i rizika svoje obitelji. Kao središte obiteljskih aktivnosti i žarišna točka u svačijem životu, vlastiti dom je savršeno mjesto za početak djelovanja sa ciljem poboljšanja zdravlja. Stoga su se na ovogodišnji Svjetski dan srca Svjetska kardiološka federacija i njezini članovi usredotočili na obiteljski dom. Usvajanjem određenih ponašanja u svojemu domu, ljudi diljem svijeta mogu mjerama sprječavanja i kontrole bolesti srca i moždanog udara podići kvalitetu i produžiti život.
www.ogulin.hr